Primer krađe goriva FMS

Preciznost podataka zavisi isključivo od preciznosti putnog računara vozila, CVS ne ,,proizvodi" te podatke već ih prenosi od putnog računara vozila do aplikacije. BITNO: Duplim klikom možete da promenite sortiranje podataka tako da se prvo prikažu najstariji podaci.

Primer krađe goriva i Alarm za sondu

Način na koji se može otkriti krađa goriva uz pomoć sonde za merenje nivoa goriva. Korisna opcija je alarm za sipanje/istakanje goriva. Preciznost sonde zavisi od više faktora, iskustvo je pokazalo da sonda prepoznaje promene u niovou goriva u iznosu od oko 27-35 litara.

Iskustva iz prakse

 

Potencijalne novčane uštede

Ukoliko pretpostavimo da transportna firma poseduje 20 vozila, da vozila godišnje pređu oko 100.000 km, potencijalne uštede:

  • Ako se prosečna potrošnja smanji za 1 lit/100km, ušteda iznosi 20.000 EUR/god
  • Ako se prosečna potrošnja smanji za 2 lit/100km, ušteda iznosi 40.000 EUR/god

Na dugmetu ispod možete preuzeti kalkulator koji izračunava godišnje uštede u EUR.

FMS data history/Istorija FMS podataka

Težina vozila

U ovom izveštaju se pojavljuje podatak FMS težina, odnosi se na podatak o težini koji se dobija na osnovu pritiska u vazdušnim jastucima na prikolici (za MAN vozila). Za ostala vozila potrebno je proveriti sa proizvođačem.

Koliko km vozilo moze da predje dok se nivo goriva ne promeni sa 100% na 99%

Kada se sipa gorivo do maksimalnog nivoa, moguće je do vozilo pređe i do 440km (razlikuje se od vozila do vozila) pre nego što se nivo goriva po FMS-u promeni iz 100% u 99%. Razlog tome je što fabrički merač goriva ne pokriva poslednjih par cm na vrhu rezervoara.

Sonda za merenje nivoa goriva u rezervoaru

Instalacija

Prilikom instalacije sonde, klijent je dužan da obezbedi:

  1. Pune rezervoare na vozilu (,,do vrha")
  2. Bure (balon) od 1.000 lit (može od AdBlue-a)
  3. Radionicu koja je je natkrivena i struju (220v) 
Napomena: Rezervoar

Da bi sonda za gorivo bila precizna, rezervoar ne sme da bude od plastike i mora da bude u obliku kocke ili kvadra.

Šifre koje se mogu koristiti za postavljanje alarma za sonde:
U polju E-mail/SMS poruka se upiše:Kad stigne alarm dobije se info:
%AlarmName%Naziv Alarma
%NAME%Broj registracije vozila
%LOCATION%Naziv lokacije (koja je uneta u CVS sistem)
%GPSLINK%google maps link
%DATETIME%Datum i vreme nastanka okidača alarma 

%VALUE1%

Koliko litara je sipano ili istočeno
%VehicleID%ID Vozila

Iskustva iz prakse (krađa goriva)

U saradnji sa klijentima izdvojili smo iskustva iz prakse koja su se izdvojila kao posebno interesantna i sa kojima treba da se upozna svaka firma koja se ozbiljno bavi kontrolom troškova goriva.

Opcija 1: Istakanje goriva iz rezervoara za vreme pauze

Najčešći način krađe goriva je istakanje goriva iz rezervoara za vreme pauze. Skine se čep rezervoara, ubaci se crevo i iz rezervoara se izvlači gorivo.

Opcija 2: Unutrašnja guma

U rezervoar se ubaci izduvana unutrašnja guma od bicikla, zatim se naduva i tada se nivo goriva u rezervoaru podigne za toliko koliko je guma naduvana. Zatim se sipa gorivo u rezervoar, recimo 580lit i u kantu sa strane 20l. Obzirom da guma koja je naduvana ima neku zapreminu, sonda za nivo goriva će pokazivati da je u rezervoar sipano oko 600l.

Pre nego što se krene u vožnju, odvrne se ventil na gumi koja se nalazi u rezervoaru ali ne do kraja već tako da ispušta po malo vazduha. Dok se vozilo kreće, guma se polako izduvava i nivo goriva polako pada. Kada se pogleda izveštaj po sondi za gorivo, vidi se umereni pad nivoa goriva u toku vožnje i to deluje očekivano. Zato je bitno da se prvo uradi obračun potrošnje ,,na olovku", zato što on uzima u obzir svo gorivo koje je firma platila i kilometre koje je vozilo prešlo.

Opcija 3: Povratno crevo

Iz razloga što nije moguće proceniti koliko je goriva motoru potrebno, uvek se do motora dovodi više goriva nego što motor potroši. Gorivo koje se nije potrošilo vraće se u rezervoar preko prelivnog creva. Moguće je povezati prelivno crevo na sistem za krađu goriva. Sistem za krađu goriva podrazumeva malu električnu pumpu koja se dobija napajanje tako što se prikači na ,,upaljač vozila - 12V" i povlači svo gorivo koje se od motora vraća ka rezervoaru preko prelivnog creva. Na ovaj način, krade se mala količina goriva i to u toku vožnje. Često se kanta stavi u kabinu ispod kreveta ili na neko slično zgodno mesto. Zato je jako teško to otkriti. Za jedan sat vožnje, preko prelivnog creva je moguće ukrasti oko 15 - 20 lit goriva. Kada se uzme u obzir da jedna ,,tura" ima recimo 5.000km, to je dovoljno da se ukrade ozbiljnija količina goriva. Zato je bitno da se prvo uradi obračun potrošnje ,,na olovku", zato što on uzima u obzir svo gorivo koje je firma platila i kilometre koje je vozilo prešlo.

Opcija 4: Crevo koje povezuje dva rezervoara (prelivno crevo)

Crevo koje povezuje dva rezervoara je još nedan od načina za krađu goriva. Karakteristično je po tome što se uglavnom kradu manje količine goriva jer vozilo u tom vremenskom periodu uglavnom stoji i lakše je otkriti zloupotrebu goriva, što iskusniji vozači znaju. Zato je bitno da se prvo uradi obračun potrošnje ,,na olovku", zato što on uzima u obzir svo gorivo koje je firma platila i kilometre koje je vozilo prešlo.

Opcija 5: Ometanje sonde za merenje nivoa goriva

Fabrički instalirana sonda se jako lako vadi i to vozači koriste kada žele da pokriju tragove krađe goriva. Preventiva može biti zavarivanje šipke koja onemogućava da se sonda izvadi.

CVS sonda se takođe može fizičkim uticajima ometati.

U galeriji možete videti kako izgleda zaštitna mrežica koja se ubacuje u rezervoar kao i metalna zaštita koja štiti sondu od vađenja.